Jan Lhota "HONZA"


                                  modelaření       : asi 47 let (od roku 1972)

                                  vysílačka(y)      : první - Mars II, dnes několik GRAUPNERů

                                  modely             : různé - letadla od historiků přes větroně a rekreační po akrobaty, pár lodiček pro legraci, několik

                                                              raket                                                                       

                                  email                : lhotahonza@seznam.cz                                             

                                  zajímavosti       : amatérská astronomie

                                  hobby               : focení, lodičky, raketové modelářství                                       

Můj první „model“, pokud si pamatuji, byla VOSA (malé házedlo za 8 Kčs), následoval Kolibřík na gumu. V roce 1973 jsem si koupil svůj první časopis MODELÁŘ. V okolí jsem neměl žádnou spřízněnou duši, na mnoho let to byl můj jediný zdroj rad a informací . Dělal jsem jen různé kluzáky a gumáčky (ty mně nikdy moc nelétaly :-)). Koncem 70-tých let jsem se dal na „sifoňáčky“ (modely s motorem naCO2).

Pár let jsem modely trochu zanedbával a věnoval se motocyklům. Až během vojny jsem koupil svůj první motor (MK-17). Několik dnů jsem se trápil s jeho spuštěním. Když mi prsty otekly do dvojnásobné velikosti :-), konečně chytil.  Na tento motor jsem postavil upoutaný model MOSKYT, bohužel jsem rychle (a přece vlastně pozdě) zjistil, že točení hlavy asi nezvládnu a model záhy odložil. Visí na zdi dodnes. Začal jsem shánět levné „rádio“, koupil na inzerát MARS II s větroněm Lion. Toho jsem při prvním pokusu o vlek na šňůře rozbil. Prvním mým létajícím RC modelem se stal dvouplošník SAFÍR (konstr. pan Fara) právě s motorem MK-17 (s Marskou přežil několik pádů a po úpravě na vícekanálové ovládání je schopen letu i dnes).

Skutečný zlom nastal po roce 1989. Nová RC souprava (dvoukanál GRAUPNER), konec problémů se získáváním paliva, materiál ke stavbě... Novou éru jsem začal motorovým větroněm ORION (opět Fara, já mám vůbec rád jeho konstrukce). Létá také dodnes. No a pak už modely přibývaly tempem cca 1model za 2 roky. Několik jich mám i ze stavebnic, ale bohužel to dnes jinak skoro nejde. Samozřejmě jsem pokročil i v RC vybavení (zůstávám věrný GRAUPNERu).

Hraju si také s několika lodičkami  (včetně legendárního ARTURa a MELODIE). Ještě mně chybí parník. A protože mě baví všechno, udělal jsem i pár raket.  Jsem prostě takový brouk Pytlík :-).

Nikdy jsem nesoutěžil (s jednou neslavnou výjimkou), vždy mně stačilo (a stačí) k radosti, že to letí, pluje nebo jede. Velkým štěstím pro mne je, že jsem se dostal do party kolem Tondy Dodka a letiště v Lupenici.

                                                                                               Konečně si mohu pokecat se stejně postiženými :-).

                                                                                                               vstup do "osobní fotogalerie"